Informace o projektu Plzeň -
Evropské hlavní město kultury 2015

V roce 2015 vás Plzeň zve na více než 600 akcí. Divadlo, koncerty, výstavy, akce ve veřejném prostoru, umělecké intervence. Ale je tu jedna důležitá věc: jak se říká, „kultura je víc“. 

Evropské hlavní město kultury je projekt, který je víc než festival, víc než prezentace umělců, víc než jednorázové oživení města, víc než reklamní prostor pro sponzory. Je to projekt, který má sílu změnit vnímání Plzně, vnímání role kultury, stát se milníkem ve vývoji města.

Celoroční program Evropského hlavního města kultury vytváří prostor k podpoře Plzně jako nového mezinárodního kulturního centra. Svět uvidí, uslyší a ochutná krásu jedinečného setkání tradice a inovace. Živá připomínka ikonických osobností spojených s kulturním a tvůrčím životem Plzně v kombinaci s originálními nápady umělců a organizátorů z celé Evropy tvoří v programu jedinečný mix velkých i malých událostí, kulturních akcí pro širokou veřejnost i úzce zaměřené publikum, jednorázových zážitků i dlouhodobých rozvojových projektů. 

Touto transformací Plzeň, její obyvatelé, správci a partneři na všech úrovních procházejí už od prvního impulzu ke kandidatuře. V tomto procesu si lidé uvědomují, že kultura je každodenní součástí lidského života a celospolečenské téma. Co jiného by nás nutilo denně debatovat o smyslu investic do kultury a kulturní infrastruktury? Co jiného by nás nutilo denně hledat argumenty pro vyvažování špičkové kultury, podpory talentů a komunitního umění? Co jiného by nás nutilo stavět novou budovu Fakulty designu a umění nebo Nové divadlo? Co jiného by nutilo vedení města a úředníky Magistrátu města Plzně denně debatovat a rozhodovat o kultuře a umění, o evropské myšlence? Toto je obrovský efekt projektu Evropské hlavní město kultury. Kulturu dostal mezi hlavní témata celospolečenské debaty.

Evropské hlavní město kultury je velkou příležitostí objevit, co všechno kultura znamená a přináší, koho oslovuje a zapojuje. Na dlouho dopředu nebude lepší šance ukázat, že kultura je každodenní součástí života všech, že se s ní potkáváme na každém kroku. Že významně zvyšuje kvalitu života celé společnosti svojí schopností odpovídat na lidské otázky jinak než tabulkami, čísly, grafy a křivkami. Rok 2015 v Plzni představí, jak vás opera dojme k slzám, jak vás výstava naučí toleranci k jiným kulturám, jak výtvarné umění ve veřejném prostoru objevuje nové kontexty známých míst, jaké emoce zažijete na Evropském dni sousedů.

Projekty Plzně 2015 a našich partnerů zároveň ukazují, že kus umělce a tvůrčí osobnosti je v každém z nás – ať už jste organizátor malého festivalu, který využije dárcovskou platformu Everfund, zručný designér, který si vyrobí svůj první prototyp ve společné dílně v Depu, busker, který hraje do klobouku v Kopeckého sadech, jeden z více než 300 studentů kurzů Arts Managementu, který získává zkušenosti pro rozvoj svých projektů, parta žáků střední školy, která se zapojí do slavnostního zahájení nebo zvídavý návštěvník města, který se nechá strhnout komentovanou prohlídkou s mobilní aplikací Skryté město.

Stejně, jako se město Plzeň proměnilo za posledních dvacet let z totalitní šedi ve skutečně normální evropské město plné barev, je nejvyšší čas k této změně i u lidí. Program Plzně 2015 ukazuje, jakou cestu jsme již od totality ke kreativitě ušli a kudy bychom mohli jít dál. Pokud naši identitu tvoří jednotlivé historické momenty, nyní můžeme prožít jeden takový, který nám umožní experimentovat s novými kontexty a připravit se na budoucnost, otevřít se, objevovat a znovu ji definovat.

Pro všechny umělce, organizátory i diváky je Evropské hlavní město kultury příležitostí pozvat a hostit evropské umělce a diváky, debatovat o evropských tématech a obohatit je o naši vlastní perspektivu a inspirovat Evropu svými schopnostmi a originalitou. Těším se, že tuto příležitost využijeme s radostí a hrdostí, že při tom pobavíme sebe i diváky a účastníky, a že vytvoříme do budoucna odkaz, který bude stát za to rozvíjet dál.


Kde je doma Plzeň 2015

Meeting Point

Pro setkávání v malém plzeňském ráji slouží od září 2014 Meeting Point. Dočasná stavba na náměstí Republiky je novým bodem na mapě Plzně, ve kterém se protínají cesty návštěvníků Plzně, hostů projektu, umělců, novinářů i Plzeňanů.  Slouží jako zdroj informací o projektu, místo pro nákup vstupenek, propagačních předmětů i pro občerstvení, prostor pro tiskové konference, debaty, výstavy, menší hudební produkce. Své místo v něm má i studio pro vysílání Českého rozhlasu. Zahraniční turisté zde mají možnost ochutnat pochoutky z Plzeňského kraje, tuzemští návštěvníci zase kousek Evropy. Střešní terasa na Meeting Pointu navíc nabízí krásný výhled na jedno z největších náměstí v České republice. Plzeň 2015 chce Meeting Point otevřít skutečně každému, a proto se již v návrhu designu myslelo na bezbariérovost.

Kulturní dům Peklo

www.kdpeklo.cz

Kulturní dům Peklo je komplexem tří významných vzájemně navazujících budov v Pobřežní ulici, jejíž východní část tvoří Fischerova vila, v západní části jsou společenské prostory, učebny a sály a střední část je propojovací. K jeho výstavbě došlo v letech 1905–1907 pod vedením architektů Hůly a Austera.

Do Pekla můžete vyrazit na přednášky, semináře, kurzy, ale také za divadlem. Velký sál, který je památkové chráněný, je využívaný především pro konání větších kulturních akcí.  V květnu roku 2014 byl zprovozněn v KD Peklo Cafe & bar Nebe, který je vybavený věnovaným retro nábytkem.  V přízemí se nachází Patton Memorial Pilsen – památník americké armády, který byl slavnostně otevřen 5. května 2005 při příležitosti 60. výročí osvobození města Plzně a jihozápadních Čech, ve kterém si můžete prohlédnout více než 1000 exponátů ze sbírek soukromých sběratelů. Část budovy slouží také jako kanceláře a zázemí společnosti Plzeň 2015.

A proč Peklo? Velice dávno tak byla nazývána zástavba na břehu řeky Mže v dnešní Pobřežní ulici. Stály zde zejména domky řemeslníků, a protože ležely níže u vody, nebyly při pohledu od města vidět. Jediné, co bylo možné spatřit, byl stoupající kouř z jejich komínů. Pohled na tuto scenérii tak vyvolával dojem, že dým stoupá z nějaké díry v zemi – z pekla.

wo—co husovka

Tvůrčí lidé netvoří práci sami, ale často na základě spolupráce, proto Plzeň 2015 otevřela v květnu 2014 sdílený pracovní prostor pro setkávání. Coworking  wo—co husovka je místo pro práci, workshopy, diskuze, schůzky, propojování se s lidmi z jiných odvětví nebo občerstvení na komunitním baru. Ve wo—co se konají jak akce otevřené veřejnosti, tak pracovní pro členy wo—co.

Člen wo-co má za měsíční poplatek k dispozici přístupné prostory, možnost uspořádat si svůj workshop nebo přednášku. Společné večeře spojené s konzultacemi vlastních projektů je jedna z  dalších možností, kde načerpat nápady nebo lidi pro spolupráci.

Wo—co husovka je místo pro setkávání a podporu inspirativních tvůrčích nápadů, které mohou přejít ve vlastní podnikání. Přechodně sídlí v budově bývalého gymnázia na Husově náměstí, do doby, než se otevřou brány kulturní fabriky v prostorách bývalého DEPA a první kreativní inkubátor v ČR.

DEPO2015

Na konci srpna 2014 opustily brány areálu Dopravního podniku města Plzně v Cukrovarské ulici poslední autobusy, trolejbusy a tramvaje. Tzv. hala těžkých oprav a opravny autobusů si začaly zvykat na novou funkci, kdy by se měly stát prototypem fungování kreativního centra. Kombinace kulturních akcí, výstav, možnosti využít sdílený pracovní prostor pro svoji činnost, provoz dílen pro veřejnost i pro tvůrčí podnikatele, ateliéry výtvarníků, pop-up obchody a občerstvení, umění ve veřejném prostoru – to jsou kousky skládačky, která ve výsledku zhmotní představu nového funkčního modelu pro tuto továrnu, která přestala plnit svoji původní funkci.

Trochu nečekaně, trochu narychlo, ale přesto s odhodláním a plným zápalem tady buduje Plzeň 2015 zázemí pro program a diváky nejen pro rok 2015, ale s vizí do budoucna. DEPO2015, jak areálu nově jednoduše říkáme, zastřeší projekty, které zůstanou v provozu i po roce 2015, jako je program uměleckých rezidencí Open Air, portál Everfund, coworkingové centrum Wo—co a kreativní inkubátor.

V roce 2015 rozžijí DEPO2015 výstavy Domus, kde se potkají špičkoví designéři, dva díly Plzeňského rodinného fotoalba, které představí Plzeň z pohledu domácích fotek. Čestmír Suška představí svoje plechové květy na výstavě Restart a umělci z písecké Sladovny vás pozvou do Stroje času, abyste mohli prožít historii Evropy. Kromě toho bude DEPO2015 domovem pro prezentace různorodých evropských kultur při sérii Departures, ale také místem pro každodenní práci tvůrčích lidí, kteří v něm najdou zázemí pro realizaci svých nápadů, projektů a snů. A samozřejmě nemůže chybět ani skvělé jídlo a pití pro uspokojení vašich chuťových buněk!

Skvělá dostupnost areálu z centra Plzně, jak procházkou podél Radbuzy, tak veřejnou dopravou k Zimnímu stadionu i blízké sousedství s Papírnou, dělá z DEPO2015 místo, kterému se bude těžké v roce 2015 vyhnout.

Nové divadlo

Plzeň je prvním městem v České republice, které po revoluci postavilo nové kamenné divadlo. Nová budova Divadla Josefa Kajetána Tyla v Jízdecké ulici se stavěla dva roky jako součást projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. U příležitosti jejího slavnostního otevření prohlásil ministr kultury Daniel Herman: „Když otevíráme divadla, je to známka dobrých časů. Vzhledem k tomu, že prostředí a zóna destrukce není od nás geograficky tak daleko, tak si toho musíme vážit.“ Plzeňané si svého divadla vážili odjakživa, vždyť DJKT se může chlubit největším počtem abonentů z republikových divadel. Díky novému divadlu se nyní zájem o divadelní umění rozšíří i za hranice města, kraje, ale i mezi zahraniční návštěvníky.

Kaple Nečtiny

Díky šestnáctileté kontinuální činnosti Studia Kaple pod vedením Prof. Ctibora Turby se kaple sv. Anny v Nečtinech stala nejen kulturním, ale i kultovním prostorem, kde hrály největší legendy evropské pantomimy a pohybového divadla. Z nedostatku financí byla činnost Studia Kaple před několika lety utlumena a poté ukončena. Nyní začíná ojedinělý regionální kulturní prostor po několikaletém útlumu opět ožívat. Kaple Nečtiny se tak stala prvním oficiálním rezidenčním prostorem společnosti Plzeň 2015 v plzeňském regionu. Kaple i se špitálem opět slouží kultuře a umění, jsou využívány jak pro pracovní workshopy Plzně 2015, tak pro rezidenční pobyty umělců a akce pro veřejnost. V současné době se kaple sv. Anny připravuje na velkou rekonstrukci, která by měla umožnit využívat tento legendární prostor celoročně.